به نام خدا

معرفی مسیرهای کوههای شمال تهران

 تهیه کنندگان : سعید حمیدی – فریبرز روزبهانی

کوههای شمال تهران (جدای از لواسانات و لشکرک) را می‌توان به صورت کلی از شرق به غرب به دارآباد، و پارک جمشیدیه، دربند، ولنجک و درکه تقسیم کرد. برای دسترسی به این مناطق کافی است خود را به مرکز شمیران یعنی میدان تجریش برسانید ادامه مطلب


به نام خدا

معرفی مسیرهای کوههای شمال تهران

 تهیه کنندگان: سعید حمیدی – فریبرز روزبهانی

کوههای شمال تهران (جدای از لواسانات و لشکرک) را می‌توان به صورت کلی از شرق به غرب به دارآباد، و پارک جمشیدیه، دربند، ولنجک و درکه تقسیم کرد. برای دسترسی به این مناطق کافی است خود را به مرکز شمیران یعنی میدان تجریش برسانید در اینجا پایانه اتوبوسهای شرکت واحد کنارحرم آقا امامزاده صالح می باشد و به هر یک از مناطق که مایل می توانید بروید و همچنین تاکسی‌ها و مینی‌بوسها نیز در این خطوط فعال‌هستند. «کرایه‌های تاکسی‌های شخصی از ۲۵۰ تا ۵۰۰ تومان می باشد» اگر موافق باشید جاذبه‌های هر یک از این مناطق را به صورت جداگانه و کلی تشریح کنیم چون توضیح جزئیات از عهده این مقاله خارج است. در ابتدا چند خواهش از شما عزیزی که بعد از خواندن این مقاله قدم به کوهستان می‌گذارید:

 نخست اینکه هیچ وقت تنها به کوهستان نروید. دوم هیچ وقت کوهستان را دست کم نگیرید چون با تمام جذابیتش خالی از خطر نیست. سوم زباله‌های خود را همراه خود به پایین بیاورید تا در آینده کوهستان به زباله‌دانی تبدیل نشود و چهارم اینکه هیچ وقت به هوای کوهستان اعتماد نکنید و از تجهیزات کافی از جمله پوشاک و تغذیه مناسب به همراه داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم به عضویت یک گروه کوهنوردی نزدیک محل زندگی‌تان در بیایید و یا اینکه اگر قدم به منطقه می‌گذارید سعی کنید به دنبال افراد باتجربه بگردید (از روی سن افراد و یا حتی شکل ظاهریشان) و همراه با این افراد بالا بروید و از تجربیاتشان استفاده کنید و از کوهنوردیتان بیشتر لذت ببرید.

خوب از دارآباد شروع می‌کنیم. بعد از پیاده شدن از اتوبوس دارآباد با کمی پیاده روی در جاده‌ای خاکی به پای کوه می‌رسیم. تابلوی بزرگی که نقشه منطقه را نشان می‌دهد جلب توجه می‌کند. از کنار تابلو مسیر پاکوب و زیگزاگ سمت راست را ادامه می‌دهید و بعد از ۲۰ دقیقه به کافه فرامرز می‌رسید کمی جلوتر از کافه به دوراهی می‌رسید که اگر مسیر سمت راست را انتخاب کنید کم‌کم ارتفاع می‌گیرد و به یالی می‌رسید که شما را به خط الراس منتهی به قله دارآباد متصل می‌کند که می‌توانید از مناظر روی خط‌الراس از جمله دماوند، سرکچال‌ها و … لذت ببرید خط الراس را ادامه می‌دهید و به قله دارآباد می‌رسید ( حدودا بطور میانگین سه ونیم ساعت زمان برای صعود لازم است) اگر تا به حال هیمالیا نرفته‌اید می‌توانید در اینجا بخشی از آن را در تیغه‌های زیبای بعد از قله دارآباد که به قله توچال منتهی می‌شود ببینید که در بهار به اوج زیبایی خود (اما خطرناک) می‌رسد.( لازم بذکر است برای عبور از این تیغه ها نیاز به آمادگی جسمانی و تجربه کوهنوردی بالا می باشد ) و یا اینکه وقتی به دوراهی می‌رسید مسیر مستقیم را پیش بگیرید و وارد دره شوید توسط جاده‌ای پاکوب و زیگزاگ و علامتگذاری شده از آبشار غلاک، آبشار چال پونه، آبشار چال مگس، آبشار کبوترخوان و آبشار دم‌اسبی و چشمه‌های درازلش، آب حیات و چهون و … باغچه خلیل دیدن کنید. «یادآور می‌شود که این مقاله فقط جهت آشنایی است، بهتر است که شما با شخص با تجربه وارد منطقه شوید به خاطر شرایط متغیر جوی دربها رو کلاً در کوهستان احتمال سیل داخل دره و رعد و برق روی خط الراس وجود دارد»

حال به سراغ جمشیدیه می‌رویم از میدان قدس (تجریش) توسط خودرو‌های شخصی، خود را به نزدیک پارک زیبای جمشیدیه در پای کوه می‌رسانیم. اکثراً این پارک به خاطر جذابیتهای خاص‌اش مثل آلاچیق‌های زیبا و نرده‌های چوبی و استخر سنگی و رستورانهای سنتی خود، در ارتفاع همیشه پذیرای سیل عظیمی از علاقه‌مندان به طبیعت است. بعد از پارک توسط جاده‌ای پهن و پاکوب از کنار رودخانه به سمت بالا حرکت کنید در سمت چپ مسیر درختان تا خود پناهگاه کلکچال شما را همراهی می‌کنند. مسیر خاکی و زیگزاگ را ادامه می‌دهید بعد از گذران چند کافه و دیدن دره‌های هول چران یکباغ و کلکچال در سمت چپ رو به پایین حدوداً بعد از ۳۰/۲ الی ۳ ساعت به اردوگاه کلکچال می‌رسید. در اینجا امکانات ورزشی و رفاهی خوبی برای یک روز تعطیل مهیاست بعد از اردوگاه شما می‌توانید به قله کلکچال، دره پیازچال، قله توچال ، پناهگار شیرپلا  و یا قله اسپیلت دسترسی پیدا کنید که مستلزم آمادگی جسمانی خوبی می‌باشد. در مورد جمشیدیه به همین اکتفا می‌کنیم .

در خصوص منطقه دربند به آگاهی می رساند. دربند را می‌توان به دو دسته دربند و گلابدره تقسیم کرد. شما برای گلابدره می‌توانید ماشین‌های شخصی باغ شاطر و یا امامزاده قاسم را سوار شوید و به پای کوه برسید در اینجا بعد از گذر از جنگل به جاده‌ای خاکی می‌رسید که در سمت چپ آن رودخانه‌ای جریان دارد.  بعد از گذر از سد کوچک بتونی وارد دره می‌شوید که صدای آب رودخانه وزش باد و رقص درختان خاطره‌ای فراموش نشدنی را در ذهن شما پدیدار می‌کند. مسیرپاکوب بعد از سد را ادامه می‌دهید و به کافه‌ای در ابتدای مسیر می‌رسید از اینجا دو مسیر پیش رویتان است اگر مسیر کافه را پیش بگیرید بعد از گذر از کافه وارد دره‌ای می‌شوید و کم کم ارتفاع می‌گیرید و بعد از مدتی به دره پر دار و درخت یکباغ می‌رسید از دره یکباغ توسط پاکوب دربالای سمت راست باغ نیز می‌توانید خود را به جاده‌ای برسانید که به اردوگاه کلکچال منتهی می‌شود. ولی اگر مسیر زیگزاگ کنار کافه را ادامه دهید بعد از ارتفاع گرفتن به باغ افشار می‌رسید. در اینجا از چشمه آبی می‌نوشید و مسیر خاکی را ادامه می‌دهید و خود را به دره وزباد می‌رسانید. این دره نیز قطعه‌ای از بهشت است که می‌تواند محل مناسبی برای استراحت و آرامش باشد.از اینجا نیز می‌توان بعد از گذر از دره به اردوگاه کلچال برسید که این امر شناخت خوب منطقه را می‌طلبد.

حال به سراغ بخش دیگر دربند می‌رویم. برای دسترسی به دربند ماشین‌های واقع در میدان تجریش را سوار می‌شوید و خود را به مجسمه واقع در میدان سربند می‌رسانید بعد از مجسمه دیواره مارتینال در همین ابتدا به شما خوشامد می‌گوید. مسیر کافه‌ها را در کنار رودخانه پیش می‌گیرید و کم‌کم ارتفاع می‌گیرید بعد از گذر چند پل زیبای چوبی به ده تاریخی پس قلعه می‌رسد بعد از گذشتن از ده به پلی فلزی می‌رسید که از اینجا دو مسیر مقابل شماست یک مسیر زیر پل است که بعد از گذر از پل چوبی شما را به منطقه بندیخچال هدایت می‌کند که محل بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به سنگنوردی است. که هر هفته بسیاری از سنگنوردان را به سوی خود فرا می‌خواند و مسیر دیگر اینکه مستقیم مسیر را ادامه می‌دهید و بعد از گذر از چند کافه و کمی ارتفاع گرفتن دوباره به یک دوراهی می‌رسید که با تابلو مسیر را مشخص کرده است. مسیر سمت چپ شما را به هتل اوسون، دیواره زیبای اوسون، آبشار بلند سوتک و در بالاتر ایستگاه پنج تله کابین و دره‌ی پر آب ارس و همچنین قدیمی‌ترین مسیر صعود به قله توچال یعنی اسپیدکمر دعوت می‌کند. ولی مسیر سمت راست که از کنار جنگلی داخل دره می‌گذرد، بعد از گذر از چند کافه کمی ارتفاع می‌گیریم شما در سمت راست خود می‌توانید منطقه بندیخچال را با آن سنگهای زیبایش و همچنین سنگنوردان مشتاق را در حال سنگنوردی مشاهده کنید و همچنین دیواره بلند بندیخچال (شروین) که مانند نگینی در انتهای آن می‌درخشد. مسیر را ادامه می‌دهید و به کافه رجب در کنار قرارگاه امداد نجات داودی می‌رسید استراحتی کوتاه می‌کنید؛ از اینجا به بعد تا پناهگاه شیرپلا باید با دقت بیشتری گام در مسیر بگذارید. مسیر بسیار سرسبز و زیباست. بعد از گذر از آبشار دوقلو و کمی درگیری با ابزار کار گذاشته شده در مسیر به یکباره با دیدن پناهگاه شیرپلا و آبشار زیبایش خستگی از تنتان بیرون می‌رود. حدوداً از میدان سربند تا شیرپلا ۳۰/۲ الی ۲ ساعت زمان لازم است. پناهگاه بسیار مجهز و امکان شب‌مانی نیز فراهم است. در اینجا کوهنوردان بسیاری را می‌بینید که بعد از استراحت در پناهگاه به سمت جانپناه امیری و قله توچال حرکت می‌کنند. عده‌ای نیز از سمت راست روانه قله کلچال می شوند و دره زیبای ارس( سمت راست )، ایستگاه پنج تله کابین توچال و چشمه‌های نرگس (یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه دربند می‌باشند.) می‌باشد .

پس از دربند به منطقه ولنجک می‌رسیم از تجریش با ماشین خود را به ولنجک می‌رسانید. در اینجا دو حالت وجود دارد حالت اول اینکه بعد از گذشتن از پارکینگ توسط جاده‌ای آسفالته به ایستگاه یک تله کابین توچال می‌رسید. در اینجا امکانات رفاهی خوب و جذابی مهیاست خود را توسط جاده‌ای خاکی و مارپیچ به ایستگاه دوم می‌رسانید.. از اینجا به بعد درختان دیگر شما را همراهی نمی‌کنند. اما در عوض شما می‌توانید منظره‌ی بسیار زیبایی را از شهر بزرگ تهران ببینید اینجا را بام تهران نیز می‌نامند. مسیر خاکی و مارپیچ بعد از ایستگاه را ادامه می‌دهید. و در صورت تمایل قله کماچال را صعود می‌کنید. و در غیر این صورت خود را به ایستگاه پنج می‌رسانید. کلا ۴ الی ۵ ساعت زمان کافی است. امکانات خوبی نیز در اینجا فراهم است. از اینجا شما می‌توانید در سمت شرق به سمت دربند و در سمت غرب به سمت درکه سرازیر شوید که بدون شناخت کافی از منطقه امکان‌پذیر نیست. حالت دوم اینکه شما اگر قصد اسکی دارید می‌توانید با سوارشدن بر کابین در ایستگاه یک ودیدن مناظری چون دره‌های عمیق و سرسبز و مخوف دربند و ولنجک و جانپناه‌های امیری و اسپیدکمر و همچنین قله‌های زیبای کلچال، و پیازچال، اسپیلت، کماچال و خط الراس زیبای چین کلاغ به توچال خود را در کمتر از یک ساعت به ایستگاه ۷ در پیست اسکی توچال برسانید که می‌توان پیست را به کاسه‌ای سفید تشبیه کرد که هتل توچال مانند یاقوت قرمزی در وسط آن می‌درخشد این کوهپیمایی مکانیکی نیز لذت خاص خود را دارد. (هزینه رفت و برگشت تله‌کابین حدوداً ۱۵ الی ۲۰ هزار تومان می‌باشد.) از اینجا تا قله توچال ۴۵ دقیقه زمان لازم است از ایستگاه هفت نیز شما می‌توانید توسط جاده‌ی تاریخی ناصری خود را به امامزاده داود و شهرستانک برسانید که بدون تجربه کافی این امر ممکن نیست .

 حال در پایان به درکه می‌رسیم. از تجریش توسط ماشین خود را به میدان درکه می‌رسانید و بعد از سلامی خدمت آقا امامزاده سید محمدولی مسیر پاکوب در کنار رودخانه را به سمت بالا ادامه می‌دهید. بعد از گذر از هفت حوض و دره گورا و چند کافه به دوراهی می‌رسید که علامت مشخصی هم ندارد مسیر سمت چپ به سمت جنگل کارا می‌رود. که محل مناسبی برای استراحت و اتراق می‌باشد. از جنگل شما می‌توانید قله چین کلاغ و قله زیبای دوشاخ و سیاه سنگها را صعود کنید که دوباره به تجربه و شناخت شما بستگی دارد. (لازم به ذکر است که این قله‌ها را می‌توان از سعادت آباد و فرحزاد از یال غربی قله نیز صعود کرد). اگر مسیر سمت راست دوراهی را ادامه دهید وارد دره‌ای عمیق می‌شوید که بسیار جالب مهیج و واقعاً دیدنی است. صوت خوش بلبل و رودخانه و درختان سرسبز سربه فلک کشیده روح آدمی را جلا می‌دهند خدا در همین نزدیکی است پس او را می‌ستاییم و شکر نعمتش را به جا می‌آوریم. بعد از گذر از بند گلارنگ آبشار زیبای جوزک، اذغال‌چال و بند سیاه کرک به پناهگاه پلنگ‌چال می‌رسید بعد از پناهگاه شما می‌توانید به سمت ایستگاه ۵ تله‌کابین، هفت چشمه، یوردکاظم و … حرکت کنید که آمادگی و تجربه شما نسبت به منطقه را می‌طلبد.

خوب ما مقاله را در اینجا به پایان می‌رسانیم فقط امیدواریم در شما انگیزه‌ای ایجاد کرده باشیم تا قدم به دامان طبیعت بگذارید و پی به اسرار و مواهب آن ببرید. این امکان پذیر نخواهد بود مگر با عمل و حرکت.

 

                                                                                                      پیروز باشید

گروه کوهنوردی همت شمیران

سعید حمیدی –  فریبرز روزبهانی

http://www.shemirankooh.ir/

 

۳ people like this post.

۱۱ نظر

 1. رضا سلطانی می‌گه:

  ممنون از جناب آقای روزبهانی و آقای حمیدی به خاطر این مقاله بسیار زیبا

 2. كيوان راد می‌گه:

  فریبرز خان مثل همیشــه ، شمــا کم نظیر هستیـد .

 3. برج مراقبت می‌گه:

  با تشکر

  اگر اشتباه نکرده باشم عکس اولی هیچ ربطی به این مسیرها نداره و مربوط به مسیر آبشار سنگان است . درسته ؟؟

 4. حامد قادری می‌گه:

  در منطقه گلابدره اولا باید گفت که گلابدره بخشی از محله امام زاده قاسم که دارای اهالی بومی با ۷۰۰ سال سابقه حضور در این محل هستند که گلابدره یک بخش این محله بزرگ و قدیمی هست و نباید نامش سوا آورده شود. بعد از وزباد که محلی ها به آن وزوا میگن حشم چال قرار دارد و ضمنا بین یکباغ و وزوا دره حوله شرون قرار دارد که بسیار زیبا و نسبت به بقیه دره ها بکر است ضمنا بین یکباغ و جاده کلکچال سینه کشی به نام سینه سرخی وجود دارد که محل روییدن ریواس های برگ کوچیک با ساقه بلند است و کاکوتی و گل گاو زبون هم در آنجا وجود داره. بعد از کلکچال هم دره گرز دره را فرامش کردی که والک و سیرک فراوانی داره و در ماه تیر با روییدن گل های زرد رنگ کوچیک و گیاه الما بسیار زیبا و خنک هست . مچکرم

 5. مصطفی می‌گه:

  سلام سال نو مبارک
  زیبا بود

 6. میلاد می‌گه:

   سلام
  سامانه یا سایتی به روز یرای آگاهی از آب و هوای مسیر کوهستان وجود دارد…؟ممنون

 7. مهسا می‌گه:

  سلام ، ببخشید . چه جوری می توانم تو کوه نوردی شرکت کنم ، اصلا یکی کلا برام توضیح میده .

نظر دهيد