mountain

قله کلون بستک

ارسال شده در نویسنده: نرگس اسماعیلی
قلهٔ کلون‌بستک، در خط الرأس سرکچال، در شمال روستای دربندسر قرار گرفته‌است. دامنه‌های جنوب و جنوب شرقی این قله مشرف به منطقه لواسانات و رودبار قصران بوده و نزدیک حد رودبارقصران قرار دارد و آبریز این دامنه، رودخانه جاجرود است. آبریز دامنه شمالی دره رودخانه ولایت رود بوده که در جهت شرق به غرب، از شمال این قله گذشته و پس از ادغام با وارنگه رود، رودخانه کرج را تشکیل می‌دهد.
مسیر اصلی صعود به قله کلون‌بستک از طریق یال جنوبی است  . که از این مسیر، در تمامی فصول سال و با یک کوهپیمایی نه چندان دشوار و طولانی می‌توان از طریق گردنه دیزین در عرض یک روز، به این قله صعود کرد. ( يالهاي جنوبي، شرقي، غربي و شمال غربي اصلي ترين يالهاي اين كوه به شمار مي روند، كه اين دو تاي آخر در ارتفاعات بالا به يكديگر ملحق شده و از شمال غرب به قله مي رسند)
 ادامه خط الراس کلون بستک به سر کچال بعد از گذر از گردنه ورزاب از طریق قله برج به دو شاخه تقسیم می شود شاخه شرقی به جانستون و خرسنگ و شاخه شمالی به خلنو و پالون گردن می رسد و در ادامه بعد از قلل نرگس ها به گردنه مشهور گون پشته و قله ی یخچال می رسد.( خط فراز کلون بستک به سر کچال ها یکی از مسیرهای زیبا در قلب البرز مرکزی به حساب می آید)